Site icon MEFENEF

Adıgey’de Otuz Turistik Yolun 85. Yıl Kutlaması

Adıgey’de Otuz Turistik Yolun 85. Yıl Kutlaması

 

1930’lu yıllarda Adıgey içinden gelen, Fışt Dağı (*) içinden geçen ve Karadeniz’e ulaşan “Batı Kafkasya” turistik dağ yolunun ilk açılışı Temmuz ayında  85. Yılını doldurdu

Sovyetler Birliğinin her bir köşesinden gelen işçilerin ve emekçilerin dinlendikleri turizm merkezlerinin ve yolların  açılış öyküsünü, o işin düzenleyicilerinden biri olan İvan Bormotov’dan sorduk.

 

Maykop Turizm Okulu öğrencileri

 

Yeni devleti güçlendirme konusunda öncelik insan sağlığını korumaya verilmişti.

Gençler spor, turizm ve dağ turizmi (alpinizm) konularına yönelmişlerdi, devlet de o gibi konuları destekliyordu. Ülkenin her bir tarafında gezi ve turistik yollar açılmaya başlanmıştı. 1928’de “Rusya Turizm Derneği” adlı kuruluşun adı “Proleter Turizm Derneği” olarak değiştirildi. Ardından bütün turizm ve gezi örgütleri birleştirildi, sporu geliştirme amaçlı bir yapı oluşturuldu ve adı “Tüm Birlik Gönüllü Proleter Turizm ve Gezi Derneği” olarak değiştirildi.

Devlet turizm konusunu ciddi biçimde ele almıştı, turizm büroları/merkezleri, sanatoryumlar (dinlenme ve sağlık tesisleri) dışında, dinlenme ve eğlence yöreleri olarak ilkin Prielbrus, Teberda, Dombay, Arhız (Karaçay-Çerkes’te) ve Kırım seçildi.

Kamennomstski’de inşa edilen turizm merkezi 1935’te açıldı. Hacıko’da da ahşap bir  yapı olarak “Turist Evi” (Дом туриста) inşa edildi. Tesiste odalar, yemek yenecek ve dinlenilecek yerler vardı. İlk turistler 1936 yılında turizm merkezine geldiler. Adıgey Sovyetlerin önemli turistik  yörelerinden biri sayıldı.

O yıl turizm kuruluşları “Tüm Birlik Sendikaları Merkez Konseyine” (ВЦСПС) bağlandı. Proleter turizm ve geziler derneği” (Общество пролетарского туризма и экскурсий) yerine Dinlenme ve Turizm Daireleri Merkezi kuruldu. Gelen turistler başlarda Hacıko’da dinleniyorlardı, gereksindikleri şeyler arabalara yükleniyor, atlı eğitmenin ( инструктор) peşinde şelaleler ve vadiler geziliyordu.  Abago merasına çıkılırken öküz arabalarından yararlanılıyordu.

 

Bir turizm merkezi ve genç turistler

Alman faşistler geri çekilirken “Turist Evi” denen merkezi imha etmek istediler. Zırhlı araçlarla gelip pencereden içeriye yangın bombaları attılar, bina içindeki  fırını parçaladılar, ama bina tutuşmadı ve yıkılmadı. Uzun bir süre terk edilmiş halde kaldı, daha sonra yeniden açıldı. Yanlış yapıldı, çünkü bina onarılıp açılsaydı, Adıgey’in bir turizm müzesi olurdu.

Ğozerıpl’daki “Kafkasya” tur merkezinde 70 kişi kalabiliyordu. Orada çadır yerine damlı/saçaklı evler yapılmaya başlandı, odalar sobalarla ısıtılıyordu. Yemekler evlerin biraz uzağında odun ateşiyle pişiriliyordu. Bu tür dinlenme tesisleri uzun yıllar boyunca çok daha konforlu bulunuyordu.

En büyük mola yeri “Fışt” idi, orada 60 kişi dinleniyordu.

1962’de Krasnodar  Kray Sendikalar Birliği, “Krayda (il) turizmin daha da geliştirilmesi” konulu bir karar aldı. Adıgey’de “Gornaya” (Dağ) ve Leğo-Naka turizm merkezlerinin kurulması için gençlerin de yer alacağı “komsomol inşaatçılar” merkezi kuruldu. “Gornaya” ve “Kafkasya” adlı turizm merkezlerinde yeni binalar inşa edildi. 1967-1969 yıllarında Fışt Dağında taş binalar inşa edildi.

1970 – 1980 yıllarında Adıgey’de turizm görünür bir gelişme gösterdi. Adıgey’de “Maykop” turizm merkezi, ”Turist” ve “Şapsığ” kampingleri, “Turist” arabaları park yeri, “Romantika” turizm merkezi ve “Maykop Gezi ve Rehberlik Bürosu” adlı tesisler kuruldu. Adıgey’de bir turizm ve bina yapım sistemi ile arsa üretme olanağı oluştu, buralarda yeni binalar inşa edilmeye, eskileri yenilenmeye başlandı.

 

Turistik dinlenme tesisleri

 

Üçüncü yol atlı gezginler içindi. Gezi “Romantika” dan başlıyor ve Thaç’e (ТхьачIэ) Dağında son buluyor, oradan“Romantika”ya geri dönülüyordu. “Batı Kafkasya’da” adlı 90 saylı yolda her gün her biri 20 kişiden oluşan dört grup yola çıkıyordu. Haziran’dan Ekim ayına değin 100 üzeri farklı grup rota boyunca gidiyordu. Yaz tatili boyunca Sovyetler Birliği’nin değişik kentlerinden 8-9 bin kişi Adıgey’e geliyordu. Sovyetler döneminde “Otuzlara” katılmak için fiş satın almak, bulmak zordu.

1930’lu yıllarda bu rotada yürümek için ilkin 45 ruble, daha sonra 70 ruble para vermek gerekiyordu. Bu fiyatın yüzde 70 kadarını Ticaret Birliği ödüyordu. 21 ruble ile 15 gün dağlarda ve Karadeniz kıyılarında dinlenebiliyordunuz.

Şu sıralar Adıgey turizmini  geliştirmek, 30’lar rotasının adını yeniden canlandırmak için Moskova’daki “SV-Astur” firması  çalışıyor. 30’lar rotası 2001 yılından beri turistik yürüyüşlere açık. Firma başkanı Boris Visloguzov eğitici çalışmalar yapıyor. 85 yıl önce olduğu gibi turist kafileleri Kamennomostski’den yola çıkıyor ve Karadeniz’e ulaşıyorlar.

Çocukluğumuzdan başlayarak bu ünlü turistik güzergahta çalışmış olan herkesi 85. Yıl nedeniyle kutluyor, selamlıyorum. Sağlıklı olmalarını, turizm güzergahında daha fazla bir araya gelmeyi, gençlik günlerimizi dağlarda anmayı diliyorum.

Bizler yaşlanmış durumdayız, ama turistik yol 1940, 1950 ve 1960’lı yıllarda olduğu gibi hala genç, güzel ve ilginç.

Şavko Aslanguaş.

Adıge mak, 11 Ağustos 2021

(*) – Fışt Dağı, 2868 m. yüksekliğinde Adıgey’in ikinci en yüksek dağı. Özelliği buzulları ve kalıcı karları olması. Adıge söylentisine göre, en küçük Nart olan Nart Şıvjıy elde kalan son domuzu getirir, Nartlar son yemeklerini yer ve burada uykuya yatarlar. Bkz. “Nart Destanları” – Vikipedi.

 

ЯщэкIэнэрэ гъогууанэм имэфэкI

 

 

/

 

 

Exit mobile version