Adıgeceyi Öğrenme Konusunda Büyük Başarılar Elde Ettiler

Adıge dilini koruma altına almak, gelecek kuşakların Adıgeceyi kullanmalarını ve sevmelerini sağlamak, güzel gelenek ve göreneklerimizi yaşatmak ana görevlerimizdendir.
Bebeğin doğum anından başlayarak anadilini duyması gerekiyor, bu görev de ana babalara düşüyor. Bu bağlamda çocuk yuvalarının özel bir önemi var. Okullarımızdaki Adıgece eğitim ilerletiliyor.
Bir belediye ve yerel yönetimi bulunan “Adıgekale” rayonuna bağlı okullarda birinci sınıflardan başlanarak üst sınıflara değin Adıgece haftada üç ders saati olarak okutuluyor, ayrıca anadilini koruma amaçlı etkinlikler de düzenleniyor, “Kökü olan bir baş da bulur” (Лъапсэ зиIэм шъхьапэ ыгъотыщт ) adlı yerel program yürürlükte. “Thumbelina” (Cüce at ) adı verilen çocuk yuvası, yenilikçi proje içine alındı, çocuklara kendi ülke, kendi tarih, kültür, dil, gelenek ve görenekleri zorunlu olarak öğretiliyor.
Dil öğretimine yardımcı olması için açılan “YUTA” adlı merkezde açılan “Haçeş” de hizmet veriyor.
Adıgeceyi öğrenme konusunda yararı olan yarışmaları anlatalım. Geçtiğimiz yıl Adıge dili ile Adıge edebiyatı derslerini H. Y. Beretare adlı N 2 okulu öğretmeni Mamıy Saide, Adıgece okutan öğretmenler arasında düzenlenen cumhuriyet yarışmasında birinciliği aldı.
Adıgece cumhuriyet yarışmasına öğretmenler de katıldılar ve yeteneklerini sergilediler. Örneğin, Halekuaye (Хьалъэкъуае) köyü N 4 okulunda okuyan Kobl Albina birinci geldi, öğrenciyi yetiştiren öğretmeni Şumen Zamir. Ayrıca H. Y. Beretare adlı N 2 okulunda okuyan ve Adıge olmayan Diyana Aşurova da birinci geldi, öğretmeni Mamıy Said. Adıgekale kenti N 1 okulunda okuyan Anna Zvereva özel ödül aldı, öğretmeni Yahule Rahmet (ЯхъулIэ Рахьмэт).
Adıge edebiyatı konusunda başarılı olan öğrenciler arsında A. İ. Khuade (А. И. Хъуадэ) adlı N 4 okulunu temsilen katılan Lıhese Zulime (ЛIыхэсэ Зулимэ) özel ödül aldı, öğretmeni Şumen Zamir.
Cumhuriyet şiir yarışmasına katılan, kendiliğinden şiir yazan ve beste yapan öğrencilerden derece alanlar: Y. İ. Levsten (Ю. И. Лъэу­стэ­н) adını taşıyan N 3 okulunda okuyan Zêkoğ Dinare (ЗекIогъу Динарэ), birinci geldi, öğretmeni Halile Svetlana. A.İ. Khuade adını taşıyan N 4 okulunda okuyan Şertene Mariye ve Hanahıko Timur (Хьэнахыкъо Тимур) derece aldılar, öğretmenleri Şumen Zamir.
Adıgece Günü adlı cumhuriyet yarışmasına gençler de katıldılar. En iyi yazı yazanlar arasında Y. İ. Levsten adını taşıyan N 3 okulundan Kuşu Amir birinciliği aldı, öğretmeni Halile Svetlan. “UTA” CDO öğrencisi Barso Ruslan (Барцо Руслъан) özel ödülü kazandı, öğretmeni Çetıj Marin. A. İ. Khuade adlı N 4 okulu öğrencisi Kobl Albina da özel ödül aldı, öğretmeni Şumen Zamir.
Yerel yönetimlere bağlı okullarda okuyan öğrencilerin daha başka başarıları da söz konusu. Adıgekale kenti N 1 okulunda okuyan Nehaye Milene (Нэхэе Миленэ) ekoloji ödülünü aldı, öğretmeni Şevgen Goşnağo. N 5 okulu öğrencisi Hokon Bislan (ХъокIон Бислъан) en başarılı öğrencilerden biri, öğretmeni Perenıko Said.
Y. İ. Levsten’in adını taşıyan N 3 okulu öğrencisi Diyana Kuzilova biyoloji özel ödülünü aldı, öğretmeni Hacebıyeko Goşnağo.
Bu okul öğrencisi Leser Culête (Лъэцэр Джульетэ) toplum bilimi ödülünü aldı, öğretmeni Fizuline Jann.
H. Y. Beretare adını taşıyan N 2 okulu öğrencisi Pçıhalıko Belle Rus edebiyatı özel ödülünü aldı, öğretmeni Naç Zarem (НакI Зарем).
.
DÊLEKO Anet.
Adıge mak,3 Ağustos 2021
Yorum Yap