Adıgey’in İlk Önderi Haĥurate Şıhaçerıye’nin Anıtı Dikilecek

Adıgey'in İlk Önderi Haĥurate Şıhaçerıye'nin Anıtı Dikilecek devlet düzenine kavuşmasının 100. Yılı anısına Haĥurate Şıhançerıye’nin anıtı Maykop’a dikilecek. Anıtın tren istasyonu önüne dikileceği Adıge Cumhuriyeti Başkanı Kumpıl Murat tarafından açıklandı.Bir 1 kişi illüstrasyonu olabilir

HAHURATE ŞIHANKERIY (Şahin-Giray)
Ş. Hahurate ömrünü Adıge ulusunun bir ülkeye kavuşması davasına adamış biri. Başka ulusların ülkeleri olduğu gibi Adıgelerin (Çerkeslerin) de ayrı bir ülkeleri olması gerektiğini savunuyordu. Özerk bir yönetim elde etmek için dilekçe ve projeler hazırlayan kişilerin başında olarak büyük bir çalışma yürüttü. 27 Temmuz 1922’de üst devlet yöneticilerinin aldığı bir kararla Adıge Özerk Ülkesine (oblast) kavuşmuş olduk.
Hahurate özerklik isteğini gerçekleştirdikten sonra ulusu için çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Adıge köylerini, Rus ve Kazak yerleşimlerini dolaşıyor, toplantılar düzenliyor, yetenekli çocukları belirleyip topluyor ve onları okumaya, yöre dışına gönderiyordu.
Devlet organlarını Adıgey’de kurma ve yerleştirme çabasında Ş. Hahurate elinden geleni esirgemedi. Bir polis, savcı ve yargı örgütümüz oluşmuş oldu. Köylerde yeni okullar açıldı.
Halka okuma yazma öğretme kampanyası başlatıldı, tarım meslek okulu (teknikum), öğretmen okulu ve bir bilimsel araştırma enstitüsü açıldı. Adıge Özerk Ülkesinin kuruluşunun onuncu yılında nüfusun yarıdan çoğu okuma yazma öğrenmiş oldu.
Aynı süreçte Adıgey’in sanayi ve tarımı da gelişti. Adıgey’de değirmenler ve fabrikalar kuruldu. Kolhoz (köy tarım kooperatifleri) ve sovhozlar (devlet örnek tarım çiftlikleri) oluşturuldu.
Hahurate Şhançerıye’ye toplum büyük bir saygı ve sevgi duyuyordu. Adıge Özerk Ülkesi yürütme komitesi başkanlığına seçilmiş olması bunun yeterli bir kanıtıdır. Uzun yıllar boyunca, kesintisiz 8 dönem başkanlık yaptı.Bir anıt ve açık hava görseli olabilir
Anıtın dikileceği alan
Ş. Hahurate yaşamı toplum ve bireyler için daha iyi bir hale getirmek için sağlığını düşünmeden çalıştı. 1932 yılında Komünist partinin Adıgey yürütme komitesi birinci sekreterliğine seçildi. 1935 yılında bir kalp krizi sonucu yaşama veda edene dek sekreterlik görevini sürdürdü.
Adıgey var olduğu sürece Hahurate Şıhançerıye adı unutulmayacaktır.
Şavko Aslanguaş.
Yorum Yap