Şapsığ Ülkesinden Yeni Haberler

”Psıbe, Aguy-Şapsığ, Hacıko ve Şeheqey köyleri çocuklarına ulusun geçmişi ve Şapsığ olduklarını unutmamaları için ilginç bir çalışma yürütüyor ve etkinlikler düzenliyoruz.”

Tuapse ilçesi Psıbe köyünün Şhalaho Ahmed adlı okulu öğrencileri okul eğitimi dışında anadili ve ulusal kültür derslerini de okuyor ve nahıjlara (yaşlılara) saygı duyuyorlar.

“Ömür boyu uzunluğunda bir yol” adlı projeye katılanlar, köyün tarihine ilişkin bilgileri, anlatıları topluyorlar, savaş gazileri ve saygın emekçileri ziyaret ediyor, onların anılarını derliyorlar.

Öğrenciler yaşlıların ve büyük başarılar elde etmiş olan kişilerin anılarını yazıyor ve kayda alıyorlar. İkinci Dünya Savaşı’na katılanları ve köyün başardığı gelişmeleri yakından tanımaya çalışıyorlar. Bu küçük köyde uzun ömürlü 10 kişinin bulunuyor olması gerçekten ilginç. Proje çalışması önümüzdeki dönemde de sürdürülecek.

İzleyicilere sunuldu

Kodeşhaṕe köyü okuma salonu çalışanları tarafından düzenlenen bir sergi ilgiyle izlendi.

Kültür Evi yöneticisi Thağuşe Marét’in verdiği bilgiye göre, sergilenen eşyaların tümü köylü tarafından bir araya getirildi. Pçenaşe Zurét yönetimindeki ulusal sanat stüdyosunda yapılan çalışmalar da yararlı oluyor. Stüdyoda ulusal giysiler üretiliyor ve bu meslek  gençlere öğretiliyor.

Ulusal gelenekler (xabzeler), dil ve şarkılar öğretiliyor

Soçi ile Tuapse ilçesindeki çocuk yuvalarına verilen çocuklara, bebek yaştan itibaren en eski atalarımızın bu yerlerde nasıl yaşadıkları ve ulusal ilişkilerinin neye benzediği öğretiliyor.

Psıbe, Aguy-Şapsığ, Hacıko ve Şeheqey köyleri çocuklarına ulusun geçmişi ve Şapsığ olduklarını unutmamaları için ilginç bir çalışma yürütüyor ve etkinlikler düzenliyoruz.

  • Bu gibi sorunları işlemek büyük bir önem taşıyor, – diyor Hacıko köyü çocuk yuvası yöneticisi Marina Boglayeva. – Eğitim ve öğretim işi yanında çocukların anadillerinde konuşmaları işine de büyük bir önem veriyoruz, kendilerine Adıgece ulusal şarkılar ve danslar öğretiyoruz.

Bir süre önce Çerkes peyniri (Adıge kuaye) günü nedeniyle öğretmen Bješo Fatim sütten peynirin nasıl çıkarıldığını, çocukları da işe katarak gösterdi ve öğretti.

Diplomayı hak etti

Soçi’de hayvanları koruma içerikli bir uluslararası gün belirlendi. Güne ilişkin kent parkında düzenlenen etkinliğin değerlendirmesi de yapıldı.

Psıšope ilçesi (Lazarevsk)  kütüphanesi çalışanları “Kafkasya’nın Yaban Kedileri” (Кавказым имэз чэтыухэр ) adlı bir edebiyat yarışmasına katıldılar. Katılımcılar kitap okumayı seven gençlere yardımcı oluyor, gençler konuyu dile getiren eski anlatılar hazırladılar. Değerlendirme kurulu, Soçi Ticaret Teknolojisi Yüksek Okulu öğrencisi ve ilk kursta okuyan Şhalaho Milan’a ikinci derecede başarı  diploması verdi. Bu öğrenci Psıšope (Lazarevsk) ilçesi bir orman bekçisinin anlattıklarından yararlanarak   “Yaşam Irmağı M.İ. Tavkaçi” adını verdiği bir derlemeyi hazırlamıştı.

Altın madalyalar aldı

Judo müsabakaları için Çek Cumhuriyeti’ne giden ünlü Rusya antreörü Neğuç Canbolet’in eğittiği güreşçi Mihail İgol’nikov altın madalyayı aldı.

24 yaşındaki sporcunun aldığı madalyalara bir yenisi daha eklendi. Prag kentinde yapılan yarışmada Mihail, Yunan Śelidis, Estonyalı Komolayda, Azeri güreşçi Mehidov ve dünya şampiyonu Şerazadişvili’yi yendi. Son karşılaşmada, çoktan beri karşılaşmak istediği ve günümüz şampiyonu olan Maydov ile karşılaştı. Mihail Maydov’u  tek bir dakikada yendi. İkinci kez şampiyon olan Mihail İgol’nikov, Tuapse’deki Birinci Genç Spor Okulu ünlü antrenörü Neğuç Canbolet’in eğittiği güreşçilerin başarılarına sevindi. Bu son ay  içinde  güreşçiler üç ayrı yarışmada birincilikleri aldılar.

Mihail’in annesi Fatime Adıge kadını, Alalelerin kızı

 

Şampiyonu Krasnodar Havaalanı‘nda Tuapseli eğiticiler, “Şapsığ Ülkesinin Işıkları” adlı dans ekibi, akrabaları ve arkadaşları  karşıladılar. Prag’da güreş pistine çıktığında “Kalinka” çalınmıştı, Krasnodar Hava alanı ise “Lezginka” ile çınladı.

  • Rusya’nın seçkin bir spor takımına girmek kolay şey değil, – diyor Mihail. – Büyük bir ülkeyi temsil etmek de büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Tokyo Olimpiyatları’na hazırlanacağım.

Antrenör Neğuç Cambolet’in eğittiği bu gencin başarıları hepimizi sevindirdi. Mihail, Olimpiyattan altın madalya ile dönmek için  hazırlık çalışmalarına başlamış bulunuyor.

Nıbe Anzor

Adıge mak, 07 Aralık 2020

KAYNAK

Yorum Yap