Çerkes Diasporası Adıgey ile Türkiye Arasında Bir Dostluk Köprüsü Sayılıyor

Fotoğraf açıklaması yok.
Adıge Cumhuriyeti Başkanlık Sarayında bugün Adıgey Başkanı Kumpıl Murat ile Türkiye Cumhuriyeti Ṡemez (Novorossiysk) Başkonsolosu Metin Özkan arasında bir görüşme gerçekleşti. Metin Özkan Ekim 2023’te Ṡemez Türk Başkonsolosluğuna atandı ve Adıge Cumhuriyeti ile dostluk bağlarını güçlendirmek amacıyla Maykop’a geldi. Başkonsolos Metin Özkan’ın beraberinde Başkonsolosluk Ticaret Ataşesi Aydanur Avcı Tanış ile Başkonsolosluk Genel Sekreteri Sevil Şeyhova da vardı.

Adıgey ile Türkiye arasındaki ilişkileri geliştirme amacıyla düzenlenen toplantıda değişik konular ele alındı ve görüşüldü. Toplantıya AC Başbakanı K’ereşe Anzavır, AC Ekonomi ve Ticaret Bakanı Şevgen Zavır, AC Başkan yardımcısı Hakune Belle ve RF Dışişleri Bakanlığı Birinci Sekreteri İgor Terziyan da katıldılar.

AC Başkanı Kumpıl Murat, Rusya – Türkiye arasındaki ilişkileri güçlendirmek için Adıgey’in kendisine düşen görevleri yerine getirmeye hazır olduğunu söyledi. Bu doğrultuda Adıgey ürettiği ürünlerin ihracını artırmak, Türkiye ile olan ticari-ekonomik, kültürel ve eğitsel bağları daha da güçlendirmek istiyor. Bir yardım (iyilik) projesi olarak da Türkiye’de yaşayan Adıgelerin sorunlarıyla ilgilenmek istiyor.
“Ülkelerimiz arasındaki dostluk ilişkilerinin temeli, önderlerimiz Vladimir Putin ve Recep Tayyip Erdoğan arasındaki karşılıklı güvene dayanıyor. Güncel anlamda bölgesel ve uluslararası sorunların çözümünde bu güvenden güç alıyoruz”, – dedi Adıgey Başkanı.

Karşılıklı bu ortak güvenden güç alarak 2019 yılında Kumpıl Murat başkanlığında bir Adıge heyeti Türkiye’ye gitti. Bu ziyaret sayesinde cumhuriyetimizin yatırım, ekonomi ve ticari olanaklarını tanıtma fırsatımız oldu. Maykop ile Gaziantep kentlerini kardeş şehirler olarak ilan etmiştik. Bu arada Tahtamukay rayonu ile Bursa İnegöl kenti arasında bir anlaşma da imzalanmıştı. Ardından uluslararası düzeyde önem taşıyan projeler ele alındı. Adıgey’in bir devlet yapılanmasına kavuştuğu 1922 yılının 100. yılı olan 2022’de, Türkiye’den bir milletvekili grubu Adıgey’e geldi, konuk grubun başında Rusya-Türkiye Parlamento Grubu Başkanı Murat Baybatur bulunuyordu. Türkiyeli soydaşlarımız her yıl Adıgey kültür festivallerine, Adıge peyniri festivaline, kültürel ve eğitsel çalışmalara katılıyorlar. Türkiye ile Rusya’daki Adıge Xaseleri (dernekler) arasında bu gibi yararlı ilişkiler ve bir işbirliği bulunuyor.

AC Başkanı Adıgey’in mevcut olanaklarından söz etti ve Adıge Cumhuriyeti’nin en fazla ilişki kurduğu ülkeler arasında Türkiye’nin de bulunduğunu bildirdi. Bu bağlamda yapım çalışmaları süren “Leğonaka” dinlenme tesisleri ve “Enem” sanayi parkı gibi büyük projelerin tamamlanmak üzere olduğunu da belirtti.

“Adıgey ile Türkiye’nin ortak çalışma alanları açısından bu toplantımızın yeni fırsatlara yol açacağına, Rusya-Türkiye ilişkilerinin önümüzdeki yıllarda daha da gelişeceğine ve güçleneceğine olan inancımı belirtirim. Türkiy’de çok sayıda Adıge soydaşımızın bulunduğunu dikkate aldığımızda, ilişkilerimizin daha da güçlenmesi için çok sayıda ortak nedenimiz var”, – dedi Kumpıl Murat.

Türk Başkonsolos da, depremdeki yardımlarınız için teşekkür eder, Moskova Büyükelçimizin selamlarını sizlere iletirim, diyerek konuşmasına başladı:
Bir 2 kişi görseli olabilir
“Bu son yıllarda Türkiye-Rusya arasındaki dostluk ilişkileri en yüksek düzeye erişmiş bulunuyor. Başkonsolosluğumuz, yöreler arası ekonomik, sosyal ve kültürel bağları daha da güçlendirmek istiyor. Kafkasya halkları ile onların Türkiye’deki akrabaları arasındaki kardeşlik bağları, dostluk ilişkilerinin güçlendirilmesi bağlamında önem taşıyor. Bu dostluk köprüsü ortak çalışmalarımızda bir temel olma işlevi görüyor. Yatırım olanaklarının gelişmesi, sosyal ve kültürel bağların güçlenmesi konularına önem veriyoruz, önem vermeye de devam edeceğiz”, – dedi Başkonsolos Metin Özkan.

Sonuç olarak, iki tarafın da çıkarına olan ilişkilerin geliştirilmesi gerekiyor. Ticari ve ekonomik bağları, kültürel, eğitsel (eğitim), bilimsel ve insani projeleri geliştirme gereği vurgulandı. Maykop’taki “Benim İşim” (Мой бизнес) adlı Merkez’de yapılan toplantıda da ortak konular daha genişliğince ele alındı ve görüşüldü.
Anımsatalım Ṡemez Türk Başkonsolosluğu’nun görev alanı içine Krasnodar Kray, Rostov Oblast ve Adıge Cumhuriyeti giriyor.

AC Başkanlık Basın Servisi

Resim – Başkan Kumpıl Murat ve Başkonsolos Metin Özkan.

Adıge mak, 27 Kasım 2023

https://adygvoice.ru/2023/11/27/%d1%8f%d0%b7%d1%8d%d0%b4%d1%8d%d0%bb%d1%8d%d0%b6%d1%8c%d1%8d%d0%bd%d1%8b%d0%b3%d1%8a%d1%8d-%d0%b0%d0%b3%d1%8a%d1%8d%d0%bf%d1%8b%d1%82%d1%8d%d1%89%d1%82-7/

Yorum Yap